מה לעשות אם קיבלתם מכתב מרשות המיסים

 
לאחרונה החלה רשות המיסים לשלוח לאלפי תושבים דרישה להציג מידע על הכנסותיהם. במסגרת הרחבת הפעילות כנגד מעלימי מס, החלה הרשות לשלוח מכתבים ובהם דרישה להציג אישורים והוכחות בנוגע לתשלומי מס.

את המכתבים קיבלו בעיקר תושבים שאינם מגישים דוחות באופן קבוע לרשות המיסים, כגון שכירים או גימלאים, ושאין לרשות מספיק מידע לגביהם. בנוסף, תושבים אשר נוסעים לעתים תכופות לחו"ל, או שיש בבעלותם נכסי נדל"ן גם כן קיבלו את הדרישה להציג הוכחת תשלום מס.

נסיעות תכופות לחו"ל מחשידות רק כאשר מדובר בלמעלה ממאה ימים בשנה. כך שתושב שיש לו קרובי משפחה בחו"ל והוא נוסע פעמיים בשנה לבקרם, יכול להיות רגוע בעניין הזה. אבל תושב הנוסע כל שלושה שבועות, קיים סיכוי סביר שהוא נוסע במסגרת עסקים, ושיש לו הכנסות מעסקים אלה שחובה לדווח עליהן.

כך גם לגבי נכסי נדל"ן – תושב אשר יש בבעלותו יותר מדירה אחת, סביר להניח שמשכיר את אחד מהנכסים. בחוק קיימת תקרת הכנסה הפטורה ממס על הכנסות מנכסים, העומדת על כ-5,000 שקלים בחודש. אם ההכנסה גבוהה מתקרה זו והתושב לא דיווח עליה, מעבר לאי תשלום המס עצמו למס הכנסה, הוא חשוף לאישום בעבירה פלילית, כיוון שאי דיווח על הכנסה כפוף לאישום פלילי.

במידה וקיבלתם מכתב מרשות המיסים, ויש לכם הכנסות כלשהן החייבות במס שלא שילמתם, כדאי לפנות ליועץ מס שיעשה עבורכם הערכה ובדיקה מעמיקה, כיוון שבמקרים רבים ניתן לבחון ולמצוא כי אין לתושב חבות במס כמו שנחשד מלכתחילה.