סטארטאפ ישראלי חדשני לגביית חובות

 
פיתוח חדש של חברת הסטארטאפ הישראלית – TrueAccord יאפשר מודל חדש וידידותי לגביית חובות. החברה, הממוקמת בסן פרנסיסקו בארה"ב, גייסה 5 מיליון דולר ממספר קרנות ומשקיעים פרטיים.

אזרחים רבים חייבים סכומים כלשהם לגופים או חברות מסויימות, בין אם סכומים גדולים או קטנים. כיום, על מנת לגבות את החוב, פונות החברות לערוצי גבייה שונים כגון משרדי עורכי דין המתמחים בגבייה, סוכנויות גבייה או הליכים משפטיים כמו הוצאה לפועל.


חברת TrueAccord בעצם מציעה אפשרות ידידותית וחיובית יותר לגביית החוב. החברה משלבת נתונים קיימים אודות החייב ופסיכולוגיה התנהגותית, כדי להבין מיהו החייב. לאחר מכן, לפי המאפיינים שנמצאו, מנוסחת פנייה האמורה לעודד את החייב לשלם את החוב או להגיע להסדר תשלום כלשהו.

הפנייה היא אישית ומתבססת על נתונים שונים של החייב, כמו גיל, מקצוע, מגדר, מקום מגורים, גובה החוב ופרמטרים נוספים. הרעיון שעומד מאחורי איסוף הנתונים הוא שפנייה כללית לחייבים שונים לא תשיג את אותן תוצאות כמו פנייה אישית. חייב בן שבעים, גמלאי המתגורר בפ"ת, יגיב אחרת מאשר חייב תל אביבי בן שלושים, ולכן הפנייה לכל אחד מהם צריכה להיות מנוסחת באופן שונה ובצורה שתעודד אותם להסדיר את החוב.

חברת TrueAccord מציעה גם מודל עסקי שונה ממה שקיים כיום. החברות להן חייבים מעדיפות לקבל פחות מסכום החוב המקורי מאשר לא לקבל כלום, ולכן "מוכרות" את החוב לגובים בפחות משוויו המקורי. לעומת זאת, TrueAccord גובה 30% מהכספים שהיא מצליחה לגבות, כלומר, אם לא נגבה החוב, החברה לא תשלם עבור השירות.